Zmieniamy się dla Ciebie!
Teraz 
jeszcze więcej produktów, lepsza funkcjonalność! Łatwiejsze zakupy!

Producenci
Chmura tagów
Archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31
Porady eksperta

Skuteczne zagęszczanie płynnego betonu poprzez wibrowanie

0
Skuteczne zagęszczanie płynnego betonu poprzez wibrowanie

Kluczowym elementem w pracach budowlanych, które wiążą się z użyciem płynnego betonu, jest zagęszczenie wylewanej substancji poprzez odwibrowanie. Najchętniej wykorzystuje się do tego procesu sposób mechaniczny, gdzie specjalistyczne urządzenia wprawiają w drgania mieszankę, uwalniając znajdujące się w niej pęcherzyki powietrza, tym samym wzmacniając konstrukcję i parametry całej budowli.

Spis treści:

  1. Czy zagęszczanie płynnego betonu poprzez wibrowanie jest konieczne?
  2. Jak zagęścić płynny beton poprzez wibrowanie?
  3. Zagęszczanie betonu wibratorem – o czym należy pamiętać?

Czy zagęszczanie płynnego betonu poprzez wibrowanie jest konieczne?

Zagęszczanie wibracyjne betonu stosuje się w celu usunięcia z mieszanki pęcherzyków powietrza oraz prawidłowego, bardziej zbitego ułożenia ziaren kruszywa znajdującego się w masie betonowej. Prawidłowe zastosowanie tej metody pozwala równomiernie na całej powierzchni odpowietrzyć beton, a uzyskana, bardziej zbita konsystencja wpływa na wytrzymałość konstrukcji. Przy tworzeniu elementów z betonu takich jak stropy, ławy fundamentowe, czy słupy nie można pominąć procesu zagęszczania płynnego betonu poprzez wibrowanie. Konsekwencją zaniechania tego działania może być pojawienie się pustych przestrzeni [-] wewnątrz masy, co przełoży się na osłabienie konstrukcji i zmniejszenie nośności powstałego elementu oraz narazi na powstawanie pęknięć i zapadlisk w stężałej masie.

Jak zagęścić płynny beton poprzez wibrowanie?

Płynny beton można zagęścić poprzez wibrowanie wgłębne, wykorzystując do tego wibratory.

Wibrator elektryczny – najpopularniejszy – składa się z napędu elektrycznego, giętkiego wałka o długości najczęściej od 1,5 do 5 m oraz buławy, którą zanurza się w płynnej masie betonowej.

Średnica buław tych urządzeń mieści się w przedziale 35-70 mm, natomiast zakres ich działań to wartość średnicy pomnożonej przez dziesięć. Buławę elektrycznego wibratora wgłębnego należy pionowo, dynamicznie umieścić w wylanej mieszance, a następnie powoli wyciągać go do góry. Takie działanie zapewni uwolnienie powietrza z dolnych warstw i poprawne ułożenie kruszywa. Wibrator należy przemieszczać w stałych odstępach, nie większych niż 1,5 średnicy wyliczonego zakresu działania tak, aby poszczególne zakresy działania urządzenia mogły na siebie nachodzić, nie trzeba jednak wyłączać sprzętu podczas zmiany miejsca zanurzenia. Przy warstwowym zagęszczaniu płynnego betonu poprzez wibrowanie trzeba pamiętać, aby wprowadzić urządzenie częściowo w poprzednią warstwę, żeby przemieszać oba poziomy.

Zagęszczanie betonu wibratorem – o czym należy pamiętać?

Zagęszczanie betonu wibratorem należy przeprowadzić starannie, nie można pominąć żadnych miejsc, ale nie należy także przewibrowywać mieszanki. Czas zanurzenia buławy w betonie waha się od kilkunastu sekund do nawet dwóch minut, wszystko zależy od konsystencji substancji. Należy również pamiętać o tym, że nie można przemieszczać mieszanki za pomocą wibratora, ponieważ dojdzie do jej segregacji, co negatywnie wpłynie na stabilność stężałej masy. Konkretne parametry związane z zakresem działania wybranego wibratora do zagęszczania znajdują się w karcie technicznej poszczególnych urządzeń. W naszej ofercie znajdują się profesjonalne wibratory, które pomogą odpowiednio zagęścić płynny beton.

 

Sprawdź nasz asortyment w kategorii zagęszczanie wibracyjne betonu, znajdziesz tam szeroką gamę omawianych tu produktów.


Jeżeli jednak jest produkt, którego nie mamy w naszej ofercie, a Ty chciałbyś go kupić u nas, złóż zamówienie wykorzystując formularz, lub zadzwoń +48 501 043 014, a chętnie spełnimy Twoje oczekiwania.

Jeśli masz jakieś wskazówki, lub chciałbyś podzielić się swoimi doświadczeniami, zapraszamy do komentowania.

Komentarze do wpisu (0)

Submit
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl